Jonas Godske Surprise!
Öppet gym som vanligt 11-15, men mellan 13-14 presenterar Jonas en överrasknings-wod som ni alla kan göra tillsammans! 🙂
Björn är på brandmannaövningar, Martin styr upp CrossFit Regionals och alla andra tränare är på det ena eller det andra ärendet. Tack till Jonas som kan hålla vår fina lokal öppen för våra medlemmar! 🙂
En junilördag förra året i förra lokalen, nu skapar vi nya härliga lördagar på Bergsbrunnagatan 9!
Bra jobbat av alla på grundpasset idag!
5×5 Marklyft
Tabata mash up
Svingar
armhävningar
3×1 min planka, 1 min vila
Många nya ansikten, som alla såg lyckligt trötta ut efteråt. Tack för idag och välkomna tillbaka! Kul också med besök från CrossFit Malmö! Hoppas alla hade roligt!
Väldig roligt att ha Simon på besök! Tack för ett grymt roligt pass! Det är nu 2 timmar senare och jag har fortfarande inte fått tillbaka hörseln än. 😉 Blodsmaken i munnen finns kvar den också… Grymt kul! Du måste komma oftare! Bra jobbat också! 🙂
Torsdagens pass blev lördagens uppe i Gävle för mig. Solig dag övergick till mörka skyar och blåsigt så då passade jag på.
Uppvärmning: Sprang ner till badhuset och upp till garaget ett par varv och körde ut ”stenarna” till våra trädgårdsparaplyer med skottkärran på rekordtid.
A: Från 30 upp till nytt pers på 57,5 – tur att det fanns 1,25or 🙂
Mörka skyar övergick till regnstänk och jag retirerade in i badhuset. Fick dock bara med mig en kb på 12 kg i all hast.
B1: @ 12 kg
B2: Från liggande upp i luften och ner, 5 x 3 reps
Metcon: Blev 10 varv av 10 st 1H-swings (@ 12 kg), ca 10-15 sek vila och sedan 10 st armhävningar följt av ca 10-15 sek vila.
Glömde mao något att hålla tiden med och fick räkna istället. Avslutade med ett premiärdopp i havet. 8 grader ”varmt”, men skönt ändå.
https://www.crossfituppsala.se/2011/06/01/torsdag-2011-06-02/
Bra jobbat i Gävle! tjusigt!